Come back, Antichrist!

Bídníci

31. srpna 2006 v 20:08 | Kačík |  Bídníci
Bídníci/ Les Misérables
Francie/Itálie/Španělsko/Něm./USA, 2000, 4x90 minut
Režie: Josée Dayan
Hrají: Gérard Depardieu, John Malkovich, Christian Clavier, Virginie Ledoyen, Enrico Lo Verso, Charlotte Gainsbourg, Asia Argento, Jeanne Moreau, Giovanna Mezzogiorno, Steffen Wink, Otto Sander, Josiane Stoléru, Roger Dumas, Maxime Leroux, Sophie Milleron, Guillaume Depardieu, Cédric Chevalme

Francie, rok 1815. Po devatenácti letech těžkých galejí je vězeň Jean Valjean konečně na svobodě. Setkání s farářem Bienvenuem ho poznamená na celý život. O sedm let později uskutečňuje své poslání pod cizím jménem jako všemi ctěný a vážený pan Madeleine, starosta malého městečka a majitel továrny. Snad by se do konce svého života staral o chudé a zbídačelé, kdyby kdysi neokradl malého kominička Petit - Gervaise a ve městě se neobjevil policejní inspektor Javert, který si Valjeana dobře pamatoval z galejí. Málo platné, že ukradenou skývu chleba, dobrodiní faráře a dvě drobné mince, splatil již tisíckrát. Javert je jako buldok a když nabude jistoty, chce dostat ctihodného Madeleina, nyní už opět Jeana Valjeana, znovu na galeje.
4 dílný seriál uchvátí především skvělým výkonem Johna Malkoviche coby Javerta, rádoby pravého padoucha, ale právě on před vámi otevře okno do duše přísného inspektora. Není to totiž postava ani kladná, ani záporná. Ostatně v tomto příběhu není nikdo černobílý. Javert je pouze policista, který se plně oddal svému zaměstnání a chce za každou cenu, aby nade vším zvítězil Zákon, takže jeho honba za téměř nevinným Valjeanem vlastně nemůže nikdy skončit, protože když mu později Valjean zachrání život, je zmítán mezi dvěma protichůdnými pocity - je Valjean trestanec nebo Boží posel?
Děj je velmi členitý, probíhá v něm jedna z menších francouzských revolucí, příběh nemanželského dítěte a jeho adoptivního otce, příběh nenávisti dvou charismatických mužů, nechybí zde ani příběh lásky, šťastné i nešťastné. Zkrátka všechno, co k dobrému filmu patří.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama