Come back, Antichrist!

Březen 2007

Helen Fieldingová - Bridget Jonesová: S rozumem v koncích

30. března 2007 v 21:37 | Kačík |  Ukázky z dobrých knih
Helen Fieldingová - Bridget Jonesová: S rozumem v koncích
Jak je možné, že stačí říct, že už musíte jít, a vaše matka si okamžitě vzpomene na devatenáct naprostých nesmyslů, které vám musí neprodleně sdělit?
Jakmile jsem nasedla na vlek, jako by se všechno pokazilo - strašně to drncalo a házelo jako na cestě plné výmolů. Najednou jsem si uvědomila, jak na mě ze svahu mává nějaké dítě a něco na mě francouzsky ječí. Podívala jsem se s hrůzou k terase, odkud na mě mávali a řvali všichni Markovi přátelé. Co se děje? Vzápětí se z kavárny vyřítil Mark a běžel za mnou jako o život. "Bridget, " zařval, kdzž byl na doslech, "zapomněla sis nasadit lyže."
Ach jo! Muzikály. Na pódiu stojí s rozkročenýma nohama divní lidé a vyřvávají písničky.
"Nazdar, zlato, víš co?" Byla to moje matka. Očividně jsem si musela zapálit. "Nazdar, zlato, víš co?" zopakovala. Někdy mě napadá, jak dlouho v tom papouškování bude pokračovat. Je normální říct Haló? Haló?, když se na druhém konci nikdo neozývá, ale papouškovat Nazdar, zlato, víš co? Nazdar, zlato, víš co? tedy rozhodně normální není.
Musím předstírat, že mám plno práce s walkmanem na uších a se psaním, protože se se mnou sanží dát mezi tichým, leč vražedným pšoukáním do řeči příšerný chlap ve světle hnědém umělém obleku na vedlejším sedadle. Dělala jsem, že spím, a přitom jsem si držela nos, ale po několika minutách mi ten příšerný chlap poklepal na rameno a zeptal se mě: "Máte nějaké koníčky?"
Opět totálně vtipný. Ta ženská je neuvěřitelná.

Helen Fieldingová - Deník Bridget Jonesové

30. března 2007 v 21:16 | Kačík |  Ukázky z dobrých knih
HelenFieldingová - DeníkBridgetJonesové
Myslím, že v jedné z knih Martina Amise vystupuje postava, která má tak silný návyk, že má chuť na cigaretu, i když má zrovna jednu v puse.
"Přesně tak," přidal se táta. "Tetička Audrey vypadá jako konvice."
Prostě tahle knížka mě vždycky (ale fakt vždycky) vytáhne z blbý nálady. Strašně vtipný!

Václav Budinský - Gymnázium

30. března 2007 v 21:12 | Kačík |  Ukázky z dobrých knih
Václav Budinský - Gymnázium
"Už abych chcíp, ani se toho nedočkám."
"Ale Vajíčko nepíše," snažil se Jan Köck argumentovat. Mluví se o mně, řekl jsem si, bylo by vhodné nějak zareagovat.
"Nejlepším názorem na lásku je předsevzetí, že se nikdy nezamilujeme a nikdy nebudeme milovat. Vždyť je to nedůstojné a pošetilé po někom toužit, být na někom závislý, umírat dennodenně žárlivostí a strachem. Vidět svět náhle úplně jinýma očima!"
"Dobrá. Co si myslím o životě? Byl vytvořen kvůli nám. Vznikl pro nás. Abychom mohli sedět ve Hvězdě a psát kostrbaté básně. Abychom mohli studovat učitele i spolužáky a občas mít třeba i strach, abychom prožili nejkrásnější nadšení a největší štěstí, ale i nejhroznější utrpení, pronikavou bolest a i blouznící děs. Abychom vzlétli a poznali rozkoš povznášení, prostřednictvím myšlenek i těla, a abychom padli na kolena a vychutnali hořkost pokoření. To si myslím o životě."
"Můj otec taky nic nehledá. Milý a hodný je, copak o to, to spíš mám potíže s matkou, ale oba se utápějí v šedivosti, každodennosti, jednotvárnosti, stereotypu a nudě. Je to všechno na hovno, milé Vajíčko."
"Co chtěl básník říci v prvních čtyřech verších, Kožíšku? Nevíš, ty básnický nemehlo, ty mameluku jeden. A ty se nehlaš, Lukášová, jak může ženská pochopit Wolkera."
"Kdyby nebylo geologie, " říkával s oblibou, "nebylo by lidstva. Protože existuje geologie, tupé hlavy, existuje lidstvo ve své současné inteligentní podobě. "
"No tak hořím, blbečkové, no tak hořím. Podívejte se dobře, hoří vám učitel! A chechtejte se, na to vás tak užije. Jste vy to ale zrádná banda. Člověk hoří a voni se mu smějou. Když hořel Jan Hus, nikdo se nesmál. Když hořelo Národní, taky ne. A když hoří učitel, můžou se všichni potrhat smíchy. Ale jo. Jen se smějte, blbečkové."
Kdo pozdě chodí, ušetří spoustu času. Co můžeš odložit na zítřek, nedělej dnes.
Ačkoli dost stará kniha, zároveň dost vtipná. Fakt.

James Clavell - Král Krysa

30. března 2007 v 20:59 | Kačík |  Ukázky z dobrých knih
James Clavell - Král Krysa
"Neboj se." Bylo to, jako kdyby řekl: "Přestaň dýchat."
"Já nevím, jestli se mám smát, nebo brečet," řekl Max. "Asi budu blít."
Nebyl sice nábižensky založený, ale přece jen mu připadalo trochu svatokrádežné kouřit bibli.
"Tak dobře. Mluvili jsme s Vexleyem. Ten nám řekl: Rattus norvegius neboli norská krya, někdy nazývaná mus decumanus..."
"Co je to za řeč?" zeptal se Max.
"Latina, proboha. To ví každej blbec," řekl Tex.
"Ty umíš latinsky, Texi?" vyvalil oči Max.
"Neumím, ale takový blbý slova jsou vždycky z latiny..."
Když jsem tuhle knížku dočetla, zůstala jsem tupě civět do bílýho stropu (četla jsem to, když jsem byla v nemocnici) a okamžitě jsem to začala číst znovu. Prostě neuvěřitelný. Ten člověk...jak mohl napsat něco tak...neuvěřitelnýho?

E.-E. Schmitt - Evangelium podle Piláta

30. března 2007 v 20:51 | Kačík |  Ukázky z dobrých knih
E.-E. Schmitt - Evangelium podle Piláta
Předpokladem štěstí je, že odmítnete vidět svět takový, jaký je.
Nebyl jsem stvořený pro štěstí. A protože jsem nebyl stvořený pro štěstí, nebyl jsem stvořený ani pro ženy.
"Abys dokázal snášet život na tomto světě, musíš přestat chtít porozumět tomu, co tě přesahuje. Ne, smrt není nespravedlivá, protože nevíš, co smrt vlastně je."
"A co je spravedlnost? Je stejná pro všechny? Bůh nám všem bez rozdílu dává život a potom smrt. Ostatní závisí na lidech a na okolnostech."
Měl bys vědět, nejdražší bratříčku, že tady jsme daleko od moderního Říma a že kromě Claudie Proculy nemají ženy žádnou moc ani důležitost. Existují jen kvůli svému břichu, je-li plodné, a od břicha se přece neočekává, že bude mít nějaké myšlenky, názory, pocity. (!!)
Dost zajímavá kniha. Dobře se čte a je o věcech, o kterejch by měli vědět všichni, nejenom křesťani.

Ch. R. Cross - Těžší než nebe

30. března 2007 v 20:32 | Kačík |  Ukázky z dobrých knih
Ch. R. Cross - Těžší než nebe/Životopis Kurta Cobaina
"Kurt byl opravdu líný," říká jeho strýc Jim Cobain. "Jestli se to prostě pojilo s věkem, nebo proto, že byl v depresi, to nikdo nevěděl."
Kurt si všiml, že škola se dělí na čtyři skupiny lidí - šprti, atleti, slušňáci a pitomci - a on se nehodil nikam.
Za dva týdny nechal Kurt školy kvůli záškoláctví.
Měl rysy sebevraha. Vypadal jako sebevrah, choval se jako sebevrah a mluvil o sebevraždě.
Toho jara víc než Tracy (jeho tehdejší přítelkyně) miloval už jenom svou oblíbenou krysu Kitty. Od narození se o krysího samečka staral a v prvních týdnech jeho života ho krmil očním kapátkem. Většinou ho měl v kleci, ale výjimečně ho nechával běhat po domě, protože těch pár krysích hovínek tak zašpiněnému koberci nemohlo uškodit. Jednoho dne běhal Kitty po boudě a Kurt si na stěně povšiml pavouka. Zavolal Kittyho, aby ho chytil. "Povídám mu, ,Vidíš toho sráče, Kitty? Chyť ho, zab ho, chyť ho, zab ho," zapsal si Kurt do deníku. Kitty na pavouka nezaútočil, a když se Kurt vracel s lahvičkou deodorantu Brut a chtěl pavouka zabít sám, uslyšel srdcervoucí pištění. A když pohlédl na zem, spatřil, že má: Pod levou nohou...krysí hlavičku. Kitty sebou mlátil, kvičel a krvácel. Řval jsem na něj, "Promiň," asi třicetkrát. Vzal jsem špinavý spodky a zvednul ho, dal ho do pytle a sehnal si dřevěnej špalík. Venku jsem ho tím dřevem praštil, položil ho na bok a po tom pytli šlapal. Cítil jsem, jak mu to drtí kosti a vnitřnosti. Asi dvě minuty mi trvalo, než jsem ho zbavil utrpení, a pak jsem se zbytek noci hrabal v utrpení vlastním. Asi jsem ho neměl dost rád, určitě míň než teď. Vrátil jsem se do ložnice a viděl tam tu krev a toho pavouka. Zařval jsem na něj, "Ty hajzle," a přemejšlel, že ho zabiju, ale nechal jsem ho, aby mi nakonec v noci lezl po obličeji. Celou noc jsem nespal.
"Myslím, že věřil v Boha, ale asi vlastně spíš v ďábla než v Boha."
"Jestli se chceš dozvědět, co je život po životě," uvažuje Kurt, "tak si vem padák, nasedni do letadla, šlehni si do žíly pořádnou dávku heroiny a přičichni si ke kapce rajskýho plynu. Pak skoč, nebo se zapal."
"Lidi v rockových rádiích, dokonce i v Seattlu, mi říkali, 'To my zahrát nemůžeme. Tomu chlapovi není rozumět, co zpívá.' "
Nejlepší kniha o Nirvaně, co jsem kdy četla. Předtim jsem jí jenom poslouchala, ale po přečtení týhle knihy jsem jí začala i maximálně obdivovat, teda hlavně Kurta. Pro fanoušky dokonalá.

J. M. Simmel - Láska je jen slovo

30. března 2007 v 19:03 | Kačík |  Ukázky z dobrých knih
J. M. Simmel - Láska je jen slovo
Ach, kdo z nás si nic nenamlouvá?
Chtěl bych vážně někdy vědět, jestli jsou na týhle podělaný planetě taky šťastný lidi.
Často, moc často si přeju, abych se vůbec nenarodil.
"To je právě to děsný. Může bejt jaká chce. Horší. Ještě horší! Mně je úplně jedno, jaká je! Já...já...já ji mám rád..."
Nevěřím, že by pravá láska mohla bát jiná než smutná.
Většina psů se má líp než většina lidí.
Divná knížka. Sice mě zaujala, ale nemůž říct, ze by se mi líbila. Měla řadu zajímavejch teorií, pěkný okamžiky, ale celkovej dojem nic moc. A ten konec...hrůza. Ačkoli to ví vlastně každej jak to skončí, akorát furt doufá, že to nakonec takhle nebude. Bylo.

Irena Dousková - Oněgin byl Rusák

30. března 2007 v 18:56 | Kačík |  Ukázky z dobrých knih
Irena Dousková - Oněgin byl Rusák
Já nevím, kolik mu přesně je, asi kolem třiceti, ale ještě není tak úplně mimo.
Některý věci člověku časem začnou přece jenom docházet, dokonce i když je tak blbej jako já.
Měli tam s sebou ňáký lahváče a taky kazeťák, ze kterýho na plný pecky vyřvávala taková příšerná disko píseň, že nějakej imbecil chce žít krásně a nonstop.
Nebylo to tak špatný, i když ten Evžen Oněgin je veskrze nesympatická figura, o Taťáně ani nemluvě.
Pokud se chcete vtipnou formou dovědět školní detaily a jak si taková mládež jako my žila v naší socialistický době, přečtěte si tuhle knihu. Je výborná.

James Baldwin - Jiná země

30. března 2007 v 18:53 | Kačík |  Ukázky z dobrých knih
James Baldwin - Jiná země
"Vždycky jsem si myslel," troufl si říct,"že to ženy mají jednodušší."
Otočila hlavu a podívala se na něho; teď už tak mladě nevypadala. "Co je pro ně jednodušší?"
"No - že si uměj líp poradit."
Pohodila hlavou dozadu a zasmála se. "Och Vivaldo. Proč?"
"Nevím. Mužský musej přemejšlet o tolika věcech. Kdežto ženský jenom o mužskejch."
Znova se zasmála. "A co je na tom tak jednoduchýho?"
"Není to jednoduchý? Hm, tak asi není."
Myslim, že tadyta jediná ukázka hovoří za celou knížku. Je to hezká knížka a podle mě se buď hodně líbí nebo hodně nelíbí. Já jsem z ní nejdřív byla rozpačitá, ale nakonec jsem sama uznala, že je hezká.

Roger Caillois - Pilát Pontský

30. března 2007 v 18:46 | Kačík |  Ukázky z dobrých knih
Roger Caillois - Pilát Pontský
Na Kristově ukřižování závisí spása světa. Kdyby zůstal naživu a zemřel přirozenou smrtí, po ustknutí růžkaté zmije, morem nebo snětí, čímkoli, jako každý jiný, bylo by po vykoupení. Ale dík Jidáši Iškariotskému a dík tobě, prokurátore, se to nestane. Syn člověka, jak ho nazývají, bude ukřižován mezi nebem a zemí a sečteny budou kosti jeho.
Řekne se, žes byl zbabělec a já zrádce. Co na tom, je-li v sázce něco takového? Nejsem udavač, nejsem zrádce. Jsem jako ty vykonavatelem vůle boží. A vůle Ježíšova je ta, abys ho dal ukřižovat.
Protože jsem Pilátem fascinovaná, prostě jsem si to musela přečíst. A nezklamalo to. Objasnilo mi to jednu zásadní věc a začala jsem ho (Piláta) litovat ještě víc, než předtim.

Victor Hugo - Bídníci

30. března 2007 v 18:42 | Kačík |  Ukázky z dobrých knih
Victor Hugo - Bídníci
Může osud obratem změnit lidskou duši ve špatnou jen proto, že sám osud nestojí za mnoho?
Nikdo lépe nevyslídí naše činy než ti, jichž se to neméně týká.
"Právě jsem potkal Mariův nový klobouk a nové šaty a v nich Maria. Šel asi ke zkoušce. Vypadal hrozně pitomě."
Byla-li sebevražda částí toho, o čem snil, když přišel do tohoto hrobu, tedy neuspěl. Ale pochybujeme, že by byl pomýšlel na tak bezbožné předsevzetí.
Jedna z mejch nejoblíbenějších knížek. Hugo je génius. Dokázat vytvořit postavu Javerta je umění nad umění...totálně mě ten příběh uchvátil, díky Bídníkům jsem ocenila úchvatnej výkon Malkoviche v tý francouzský sérii...a prostě vůbec, kniha rozhodně stojí za přečtení. Pokud rádi čtete historický romány jako já.

M. J. Lermontov - Démon

30. března 2007 v 18:33 | Kačík |  Ukázky z dobrých knih
M. J. Lermontov - Démon
Vládneš mým snům, v své moci máš mě,
nezdejší láskou mám tě rád
vášnivě, nekonečně, strašně -
jak ty nemůžeš milovat.
Hned nechtít nic, hned na všem lpět,
vše chápat, znát, mít rozum břitký,
vše zatracovat bez výčitky
a nenávidět celý svět.
Asi jsem si to přečetla jenom proto, že jsme se o tomhle člověku učili a mě se zalíbil název toho díla. Démon. O čem to asi tak může bejt. A bylo to...lidově řečeno...hustý.

L. N. Tolstoj - Anna Karenina

30. března 2007 v 18:27 | Kačík |  Ukázky z dobrých knih
L. N. Tolstoj - Anna Karenina
Vešel do dveří v přepážce, zvedl ruce a zazpíval francouzsky: "Byl jednou jeden král v Thu-u-u-le...Vronskij, dáš si?" "Táhni," řekl Vronskij, oblékaje si kabát, který mu podával sluha.
Princ se těšil zdraví, neobyčejneémi i mezi princi, gymnastikou a správnou péčí o tělo dosáhl takové síly, že přes všechny přílišnosti, jimž se oddával v radovánkách, byl svěží jako velká, zelená, lesklá holandská okurka. (:-))) )
"Nemohu žít, aniž vím, co vlastně jsem a proč zde vlastně jsem. A vědět to nemohu, nemohu tedy žít," říkával si Levin.
Tahle kniha mě překvapila. Celou dobu, co jsem jí četla, mě hrozně rozčilovala, protože mi všichni, co v ní vystupovali, přišli úplně totálně divný. Ten konec to ale rozčísl a asi se mi to líbilo. Ale podruhý bych to teda fakt číst nemohla.

Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye

30. března 2007 v 18:20 | Kačík |  Ukázky z dobrých knih
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye
"Nic na světě nemá cenu, jenom mládí."
"Propána, proč byla ta Amerika vůbec objevena!" zvolala. "Naše dívky nemají dnes opravdu žádnou šanci. To je nesportovní."
Lord Henry se dosud nevrátil domů. Chodil vždycky pozdě ze zásady: jeho zásadou bylo, že přesnost je zloděj času.
Pořád byla (lady Wottonová) do někoho zamilována, a poněvadž její lásky nebyly nikdy opětovány, zachovala si všechny iluze.
"Muž se žení, protože je znuděn, žena se vdává, protože je zvědavá. Oba se zklamou."
"Říká věci, které mě rozčilují: dává mi dobré rady."
Tohle se mi zalíbilo: bylo to svižný, něco se tam dělo a mělo to nápad. Konec byl sice předvídatelnej už téměř od začátku, ale i tak se mi to líbilo.

Keira Knightley

25. března 2007 v 22:58 | Kačík |  Herečky
Keiru (* 26. 3. 1985, Anglie) jsem úplně poprvý viděla zřejmě Hvězdnejch válkách, akorát si to vůbec nepamatuju. Zapůsobila na mě teda až v prvních Pirátech z Karibiku, kde, nutno říct, hrála fakt dobře. Aspoň mě to tak příde. U tohohle filmu jsem si taky začala řikat, že je to vážně jedna z nejhezčích hereček, co znám. V mojí milovaný Lásce nebeský se teda nijak výrazně nevytáhla, ale to bylo tou malou rolí, byla tam ale jako vždy krásná a dokonalá. V druhym a třetim dílu Pirátů už nemůžu ocenit její výkon, protože se mi ty filmy příliš nelíbily, jaká škoda. Prokletí Černé perly bylo supr, tak nechápu, proč se to takhle zvrtlo. V televizním Doktoru Živagovi byla dobrá. Pýchu a předsudek jsem viděla bohužel jenom na dvd, na kterym nebyly dobrý titulky a eště ke všemu se posunul zvuk asi tak vteřinu za obraz, což bylo dost rozčilující, takže přímo na ten film nemám nijak úžasný zážitky, ale moc dobře si pamatuju tu atmosféru, která byla supr a Keira společně s tim, kdo hrál pana Darcyho, byla vážně úžasná!
Nejvíc se mi na ní líbí to, jak je hrozně pěkná, i když je přirozená. Většina hereček musí být nalíčená, aby mohla vyjít z baráku, to u ní, mám pocit, neplatí. Ona je prostě hezká furt.
Keira Knightley
Keira Knightley
Keira Knightley
Keira Knightley

Ale už...

20. března 2007 v 22:45 | Kačík007 |  Co mě napadá..
Achich ouvej ouvej ouvej...jo, furt si jenom stěžuju, ale když já už fakt jinak nevim. Prostě nevim co se sebou. Ten život...je tak ňák...úplně zvláštní. Prostě nechápu, proč jsem tak náladová, proč musim já všechno dělat špatně, prostě proč proč proč?? Proč vůbec musim něco DĚLAT?? Proč nemůžu jen tak v tichosti ležet /rezignovaně, v klidu, nikoho neotravujíce/ a prostě nic nedělat? Proč musim neustále dělat něco, co musim, co nechci...jaktože neexistuje něco jako svobodná volba ještě před narozením?? Dyť se mě nikdo neptal, jestli tady sakra chci bejt, tak proč to? Co se to tady žvaní o svobodě slova a já nevim čeho ještě, když jsem se nemohla svobodně rozhodnout o tom nejdůležitějším.../o životě tady na Zemi, ojoj, ale já myslim, že na Európě je taky život, akorát ještě nebyl objevenej/...o životě? Je to fakt to nejdůležitější?? Nebo..to je prostě nic..stejně jako celá planeta...protože dneska jsem viděla pořad o vesmíru a mě to vždycky hrozně sebere, jakože my, takový malý, prťavoučký lidi na miniaturní planetě v ňáký bezvýznamný Galaxii se o něco snažíme, myslíme si, že naše problémy jsou nejdůležitější /problémy...jak vznešené slovo/ a při tom je kolem nás neuvěřitelně velkej prostor, kterej prostě jde dál a je mu úúplně jedno, co se děje na tý naší rádoby důležitý Zemi...áchjo...

Vlasy

18. března 2007 v 15:36 | Kačík007
Vlasy/ Hair
USA/Německo, 1979, 121 minut
Režie: Miloš Forman
Hrají: John Savage, Treat Williams, Beverly D'Angelo, Annie Golden, Dorsey Wright, Don Dacus, Richard Bright

Marilyn Monroe

18. března 2007 v 14:49 | Kačík007 |  Herečky
Marilyn Monroe (vlastním jménem Norma Jeane Mortensen), legendární americká kráska, stále opředená tajemstvím ohledně její smrti (* 1. 6. 1926, + 5. 8. 1962) je ikonou 50. let minulého století. Mně osobně je nejvíc sympatická svou figurou - naprosto normální ženská, žádná vyzáblotina, všem se líbila - tak to má vypadat! Musim teda přiznat, že moje náklonnost k ní pramení taky z mojí lásky k Mansonovi - kdybych Marilyna tak neobdivovala a vůbec, asi by mě nenapadlo si o ní zjišťovat co nejvíc věcí, ale takhle k ní mám tak trochu "vztah". Samozřejmě se mi ale taky líbí. Viděla jsem jí pouze v Někdo to rád horké, vtipným filmu, ve kterým byla samozřejmě neodolatelná. Mrzí mě, že jsem dosud neměla možnost zhlédnout Slaměného vdovce s tou legendární scénou, která je kopírovaná v Pulp Fiction nebo teď v tý reklamě, už ani nevim, na co to bylo, každopádně to bylo vtipný.
. Marilyn Monroe
Marilyn Monroe
Marilyn Monroe

Víra?

16. března 2007 v 23:08 | Kačík007 |  Co mě napadá..
Tyjo...je tam nahoře někde nad náma Něco? Něco víc než my? Ovládá nás nějaká nepochopitelná vůle, který se máme snažit přiblížit? Anebo je to tu tady fakt jenom jeden velkej vtip, fraška, komedie, kterou musíme dohrát až do konce a tim to všechno hasne...?

Audrey Tautou

14. března 2007 v 20:19 | Kačík007 |  Herečky
Audrey Tautou (* 9. 8. 1978), jedna z nejznámějších fracouzských hereček. Poprvé jsem ji viděla, asi jako většina, v Amélii z Montmartru, což je pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec, takže ona se mi samozřejmě maximálně zalíbila. Další film, který jsem s ní viděla - Bůh je velký, já ne, mě příliš neoslovil, možná to bylo českým dabingem, nebo to doopravdu nebyl nijak zvlášť duchaplnej film, nevim, každopádně tam na mě žádnej velkej dojem nezanechala a v současné Šifře mistra Leonarda mi bohužel také nepřišla nijak výrazná.
Jako Amélie mě ale uchvátila, celkově jako herečka mi přijde dobrá a vzhledem...no má naprosto roztomilej kukuč a je vůbec moc hezká.
Audrey Tautou
Audrey Tautou
Audrey Tautou
Audrey Tautou