Come back, Antichrist!

Ch. R. Cross - Těžší než nebe

30. března 2007 v 20:32 | Kačík |  Ukázky z dobrých knih
Ch. R. Cross - Těžší než nebe/Životopis Kurta Cobaina
"Kurt byl opravdu líný," říká jeho strýc Jim Cobain. "Jestli se to prostě pojilo s věkem, nebo proto, že byl v depresi, to nikdo nevěděl."
Kurt si všiml, že škola se dělí na čtyři skupiny lidí - šprti, atleti, slušňáci a pitomci - a on se nehodil nikam.
Za dva týdny nechal Kurt školy kvůli záškoláctví.
Měl rysy sebevraha. Vypadal jako sebevrah, choval se jako sebevrah a mluvil o sebevraždě.
Toho jara víc než Tracy (jeho tehdejší přítelkyně) miloval už jenom svou oblíbenou krysu Kitty. Od narození se o krysího samečka staral a v prvních týdnech jeho života ho krmil očním kapátkem. Většinou ho měl v kleci, ale výjimečně ho nechával běhat po domě, protože těch pár krysích hovínek tak zašpiněnému koberci nemohlo uškodit. Jednoho dne běhal Kitty po boudě a Kurt si na stěně povšiml pavouka. Zavolal Kittyho, aby ho chytil. "Povídám mu, ,Vidíš toho sráče, Kitty? Chyť ho, zab ho, chyť ho, zab ho," zapsal si Kurt do deníku. Kitty na pavouka nezaútočil, a když se Kurt vracel s lahvičkou deodorantu Brut a chtěl pavouka zabít sám, uslyšel srdcervoucí pištění. A když pohlédl na zem, spatřil, že má: Pod levou nohou...krysí hlavičku. Kitty sebou mlátil, kvičel a krvácel. Řval jsem na něj, "Promiň," asi třicetkrát. Vzal jsem špinavý spodky a zvednul ho, dal ho do pytle a sehnal si dřevěnej špalík. Venku jsem ho tím dřevem praštil, položil ho na bok a po tom pytli šlapal. Cítil jsem, jak mu to drtí kosti a vnitřnosti. Asi dvě minuty mi trvalo, než jsem ho zbavil utrpení, a pak jsem se zbytek noci hrabal v utrpení vlastním. Asi jsem ho neměl dost rád, určitě míň než teď. Vrátil jsem se do ložnice a viděl tam tu krev a toho pavouka. Zařval jsem na něj, "Ty hajzle," a přemejšlel, že ho zabiju, ale nechal jsem ho, aby mi nakonec v noci lezl po obličeji. Celou noc jsem nespal.
"Myslím, že věřil v Boha, ale asi vlastně spíš v ďábla než v Boha."
"Jestli se chceš dozvědět, co je život po životě," uvažuje Kurt, "tak si vem padák, nasedni do letadla, šlehni si do žíly pořádnou dávku heroiny a přičichni si ke kapce rajskýho plynu. Pak skoč, nebo se zapal."
"Lidi v rockových rádiích, dokonce i v Seattlu, mi říkali, 'To my zahrát nemůžeme. Tomu chlapovi není rozumět, co zpívá.' "
Nejlepší kniha o Nirvaně, co jsem kdy četla. Předtim jsem jí jenom poslouchala, ale po přečtení týhle knihy jsem jí začala i maximálně obdivovat, teda hlavně Kurta. Pro fanoušky dokonalá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Wee Wee | E-mail | 30. srpna 2007 v 21:02 | Reagovat

ahoj...nevíte, kde bych tuhle knížku sehnala? nikde není k dostání... napište mi kdyžtak na mail...díky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama