Come back, Antichrist!

Václav Budinský - Gymnázium

30. března 2007 v 21:12 | Kačík |  Ukázky z dobrých knih
Václav Budinský - Gymnázium
"Už abych chcíp, ani se toho nedočkám."
"Ale Vajíčko nepíše," snažil se Jan Köck argumentovat. Mluví se o mně, řekl jsem si, bylo by vhodné nějak zareagovat.
"Nejlepším názorem na lásku je předsevzetí, že se nikdy nezamilujeme a nikdy nebudeme milovat. Vždyť je to nedůstojné a pošetilé po někom toužit, být na někom závislý, umírat dennodenně žárlivostí a strachem. Vidět svět náhle úplně jinýma očima!"
"Dobrá. Co si myslím o životě? Byl vytvořen kvůli nám. Vznikl pro nás. Abychom mohli sedět ve Hvězdě a psát kostrbaté básně. Abychom mohli studovat učitele i spolužáky a občas mít třeba i strach, abychom prožili nejkrásnější nadšení a největší štěstí, ale i nejhroznější utrpení, pronikavou bolest a i blouznící děs. Abychom vzlétli a poznali rozkoš povznášení, prostřednictvím myšlenek i těla, a abychom padli na kolena a vychutnali hořkost pokoření. To si myslím o životě."
"Můj otec taky nic nehledá. Milý a hodný je, copak o to, to spíš mám potíže s matkou, ale oba se utápějí v šedivosti, každodennosti, jednotvárnosti, stereotypu a nudě. Je to všechno na hovno, milé Vajíčko."
"Co chtěl básník říci v prvních čtyřech verších, Kožíšku? Nevíš, ty básnický nemehlo, ty mameluku jeden. A ty se nehlaš, Lukášová, jak může ženská pochopit Wolkera."
"Kdyby nebylo geologie, " říkával s oblibou, "nebylo by lidstva. Protože existuje geologie, tupé hlavy, existuje lidstvo ve své současné inteligentní podobě. "
"No tak hořím, blbečkové, no tak hořím. Podívejte se dobře, hoří vám učitel! A chechtejte se, na to vás tak užije. Jste vy to ale zrádná banda. Člověk hoří a voni se mu smějou. Když hořel Jan Hus, nikdo se nesmál. Když hořelo Národní, taky ne. A když hoří učitel, můžou se všichni potrhat smíchy. Ale jo. Jen se smějte, blbečkové."
Kdo pozdě chodí, ušetří spoustu času. Co můžeš odložit na zítřek, nedělej dnes.
Ačkoli dost stará kniha, zároveň dost vtipná. Fakt.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama