Come back, Antichrist!

Ladislav Mňačko - Někdo mě chce zabít

6. dubna 2007 v 16:11 | Kačík |  Ukázky z dobrých knih
Ladislav Mňačko - Někdo mě chce zabít
Lov byl v pradávných dobách neobyčejně těžkou, namáhavou a nebezpečnou dřinou. Člověk se jí mohl snadno vyhnout tím, že zabil toho, kdo byl při lovu úspěšný, ulovil už horu masa a pak zmožen hodokvasem vedle ní tvrdě usnul. A na tomto přirozeném lidském sklonu se dodnes pranic nezměnilo. Stačí pozorovat malého kluka, jak si hraje. V ruce drží neforemný klacek a mlátí jím do všeho, co mu přijde do cesty. Zabíjí. Zabíjí s radostí, zabíjí z rozkoše. Ještě ho nenaučili, aby se přetvařoval, ještě je v něm lidská přirozenost, ještě není schopen toho, aby se na svou vyhlédnutou oběť usmíval, ještě v něm není falše a rafinovaná prohnanost.
Půjde-li to takhle dál, budeme se pokaždé, když budeme muset vyjít ven, plížit ve stínu až po zuby ozbrojení a budeme střílet a házet granáty nebo bomby na všechno, co se před námi pohne? Kdo vystřelí první, ten přežije.
"Jenže, můj milý, co to je být úplně normální? Nikdo není normální. Nikdo není duševně úplně zdráv. V každém z nás dřímá šílenství, tak jako v každém číhá rakovina."
Jsem blázen.
"Násilí je v nás, je naší potlačovanou přirozeností. Proč se proto snažíme být jiní, proč se snažíme vypadat jinak? Proč mluvíme o svobodě, když chceme vládnout a ovládat? Proč mluvíme o lásce, když bychom chtěli zabíjet? Na co jsme vlastně tak pyšní? K čemu je ta naše vychvalovaná kulturnost, když připouští, aby byly ničeny a vyhlazovány obrovské společenské celky?"
Nebyl bych tu, ale jaký je vůbec rozdíl mezi životem, jaký vedu, a nebytím?
Všichni musí zemřít. Je jenom otázkou jak, kdy a kde.
Prostě skvělý. Výborný téma, úžasně napsaný...prostě nemám slov.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama